Utazzunk, de hogy?Mire figyeljünk pl. ha repülővel készülünk utazni valamerre? Ebben segítünk most:
Mi történik, ha módosítani szeretnénk a repülőjegyünkön?
A módosítások nem eszközölhetők on-line módon az interneten keresztül vagy e-mail-ben.
Ha on-line módon közvetlenül foglalta le járatát, akkor a visszaigazoló e-mailen találja meg a módosításra vonatkozó szabályokat.
A légitársaságok különböző módon kezelik azokat.
Amennyiben már lefoglalt repülőjegyén változtatni szeretne, és mód van rá (azaz a módosított járatra van hely),
akkor ez mindig költségekkel jár.
A légitársaságok külön díjat számítanak fel az utas nevének megváltoztatásakor is.
Amennyiben az utazás dátumát szeretné módosítani, a módosítási díjon felül ki kell fizetni az eredetileg lefoglalt jegyár,
illetve az aktuális jegyár közötti árkülönbséget is. Természetesen mind a névmódosítás,
mind az időpont módosítás csak akkor lehetséges, amennyiben a légitársaság szabályzata ezt engedélyezi.
De az erre szolgáló információkat megtalálja az online foglalás visszaigazoló e-mailjében.
Egyes légitársaságok engedélyezik az úticél módosítását is. Ebben az esetben is igaz,
hogy a módosítási díjon felül ki kell fizetni az eredetileg lefoglalt jegyár, illetve az aktuális jegyár közötti különbséget is.
Általánosságban elmondható, hogy a változtatások költségesek,
ezért csak abban az esetben ajánlott módosítani a repülőjegyet, ha ez feltétlenül szükséges.
Becsekkolás, reptéri indulási információk
Minden légitársaság kéri minden utasát, hogy bejelentkezéskor fényképpel ellátott igazolványt mutasson fel.
A bejelentkezés repülőjáratokra (check-in) felszállás ellőt 2 órával kezdődik és 40 perccel felszállás előtt fejeződik be.
Ez után a határidő után a regisztráció véget ér, és az utas nem engedik fel a járatra. Abban az esetben sem,
ha a beregisztrált utasok még nincsenek a fedélzeten. Éppen ezért azt ajánljuk, hogy 1 órával a felszállás előtt regisztráltassa be magát.
Minden utas, aki a pult bezárása után jelentkezik, elveszíti a helyét a repülőgépen, a viteldíjat nem térítik vissza,
és utalványt sem biztosítanak. A légitársaságnak nem áll módjában ingyen utat biztosítani a következő járaton.
Ebben az esetben nem lehet megváltoztatni a helyfoglalást a következő repülőjáratra.
Néhány tarifa-osztály (általában a legmagasabb) lehetővé teszi a repülőút változtatását,
vagy az útiköltség visszatérítését illeték fejében vagy anélkül.
Mi van akkor, ha elkésünk?
Az utas bármilyen okból történő késése miatti utazás meghiúsulása esetén felelősséget nem vállalnak a légitársaságok.
Ilyen esetben nem kötelesek új fuvart biztosítani. Sajnos minden következményét vállalnunk kell, azaz a légitársaság nem fog minket kárpótolni!
2010/06/29
2010/06/28
A növekvő arányú bálnales segíthet az emlősökön
A bálnales állami bevétele 2009-ben meghaladta a 2 milliárd dollárt, és egy új vizsgálat szerint évente 10 százalékkal nőhet
Az eredmények megerősítik azokat az érveket, melyek szerint a tengeri emlősök sokkal többet érnek élve, mint holtan – állítják a kutatók. Emellett egybeesnek a marokkói Agadirban tartott, 88 nemzetet felölelő, Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) döntésével, hogy „előmozdítsák az ötéves stratégiai tervet”, melynek célja feltérképezni a bálnales gazdasági előnyeit, és ökológiai rizikóit.2009-ben mintegy 13 millió ökoturista fizetett, hogy természetes közegükben láthassa az állatokat, mely mintegy 2,1 milliárd dollárt hozott, és 13 ezer embernek adott megélhetést világszerte, a part menti régiók százainál – mutatta ki a tanulmány. „Ez azt mutatja, hogy rendelkezhetünk bálnákkal és profitálhatunk is belőlük anélkül, hogy megölnénk őket”- mondja a vizsgálat társszerzője, Rashid Sumalia.
A bálnaturizmus az utóbbi két évtizedben fokozatosan emelkedett, és évente több mint 400 millió dollárt, valamint 5700 munkahelyet adhat a globális gazdasághoz – állítja a vizsgálat, mely a Marine Policy folyóiratban jelent meg. „Számítási módszereink alapján, ez még konzervatív becslés. Az igazi számadatok valószínűleg még magasabbak” – mondja Sumalia. A növekedés legalább fele a fejlődő országok tengerparti közösségeinek jelent bevételt, főleg a karibi térségnek, Latin-Amerikának, és Afrikának, ahol számos halászati iparág hanyatlik. „Kevés kezdeti befektetéssel elindítható, és a helyi halászok által kivitelezhető, akik már eleve ismerik a régiót” – jegyezte meg a tanulmány.
A bálnavadász országok azzal érveltek, hogy a bálnalesek és az állatok megölése nem szükségszerűen összeférhetetlen, ha a populációk nagyok és növekednek. És tényleg, évente mintegy félmillió ember látogat el a bálnavadász országok part menti vizeibe annak reményében, hogy megpillant egy hosszúszárnyú bálnát, vagy kardszárnyú delfint, esetleg más bálnafajt. Ám amennyiben a helyzet a védelem felé tolódik, a kutatók azt sugallják, a turisták egy nap olyan országok közelébe is mehetnek bálnákat megfigyelni, melyek nem vesznek részt az emlősök megölésében.
A pénteken befejeződött IWC találkozón, a hiátus áthidalása bálnavadász és a vadászatot ellenző országok között, meghiúsult. Az 1986-ban életbe lépett, a kereskedelmi vadászatot tiltó moratórium ellenére, Izland, Japán és Norvégia – melyek előnyt kovácsolnak a joghézagokból – több száz, nagytestű cetet vadásznak le évente, a 2008-2009-es szezonban több mint 1500 egyedet. Peter Garrett, Ausztrália környezetvédelmi minisztere szerint, „minden nemzetközi szervezetnek fejlődnie kell. Úgy látjuk az IWC jövőjét, mely inkább a védelemről, mint a megölt bálnák számlálásáról szólna.” Elmondása szerint hatalmas gazdasági jövője – fenntartható jövője – van a bálnalesnek, nem pedig a bálnavadászatnak.
Számos helyi közösség virágzik a hatalmas tengeri emlősöknek hála, melyek az ő vizeikben élnek – mondják a delegáltak. Az új-zélandi Kaikoura például „nemrégiben átalakult és évente jelenleg 100 ezer látogatót vonz” – mondja Kerena Lyons. A Dominikai Köztársaság apró Samana-öblében „43 hajó és 10 úttervező ajánl utakat évente több mint 25 ezer turistának” – mondja Liliana Betancourt, a Bahia de Samana természetvédelmi központ szakembere.
Ám a bálnalesnek szándékolatlan következményei is lehetnek – figyelmeztet Vincent Ridoux tengerbiológus. „Általában ott figyeljük meg a bálnákat, ahol táplálkoznak vagy szaporodnak. Amennyiben a bálnales túlságosan tolakodó, és mindig ugyanazokat a helyeket célozza, akkor az állatokat kevésbé optimális területekre űzheti” – magyarázza.
Ám talán a legnagyobb veszély az, hogy az állatok elfogynak. „Több millió dolláros ipar lehet, de Tongában már nincsen elég bálna ehhez” – mondja Sue Taei a Pew Environment Group természetvédelmi szervezet munkatársa a csendes-óceáni szigetországról. A régió bálnáit a hatvanas és hetvenes években szovjet halfeldolgozó hajók tizedelték meg.
(DiscoveryNews)
2010/06/27
CoralReefAdventure - egy szuper film!
Aki tudja szerezze meg! Fantasztikusan szép film!
A Microsoft bejelentette, hogy az év első felében több mint egy tucat, pontosabban 16 különböző kétlemezes DVD-kiadvány jelenik meg, az egyik lemezen nagy felbontású, WMV HD formátumú filmmel. A WMV HD (nagy felbontású Windows Media) filmek lejátszására a Windows Media 9 lejátszóprogram, valamint hamarosan néhány asztali DVD-lejátszó lesz alkalmas. A 16 film közül tíz IMAX mozi, melyeket a MacGillivray Freeman Films Inc. hozott létre IMAX kamerákkal.
A kétlemezes kiadványok egyik lemezén normál felbontásban, a jelenleg is kapható DVD-lejátszók által is emészhető formátumban lesznek megtekinthetők a filmek, míg a másodikon közel hatszoros felbontásban, Windows Media 9 formátumban kapott helyet a tartalom.
A még ebben a hónapban boltok polcaira kerülő Coral Reef Adventure című film eredetileg IMAX mozik számára készült. A kiadványt bizonyos felsőkategóriás PC-ihez ajándékba adja majd a Gateway is.
A WMV HD lemezek jogvédelmét a Windows Media Digital Rights Management (DRM) rendszerrel védik a kiadók, s a vállalat döntésétől függően a lejátszó PC-n szükséges lehet az online internetkapcsolat a jogosultság ellenőrzéséhez. Az Artisan által korábban kiadott T2 Extreme kiadvány sem játszható le internetkapcsolat nélkül, sőt, a lejátszást csupán az Egyesült Államokban engedélyezi a Windows Media Player.
A WMV HD formátumú anyagok lejátszásához legalább 2,4 GHz-es Pentium 4 processzorral rendelkező rendszerre -- vagy ennél nagyobb teljesítményűre -- van szükség, az esetenként 1080 soros formátum lejátszáshoz pedig minimum 1024 x 768 pixeles monitor vagy kivetítő ajánlott.
A Coral Reef Adventure mellett az év első felében lesznek elérhetőek a Journey Into Amazing Caves, Dolphins, The Living Sea
2010/06/26
Merülés áramlásban
Az elmúlt idõszakban sok búvár ismerõsöm utazott (vagy tervezi az utat) Balira, ahol az egyik legjobb merülés a Nusa Penida, amely áramlásmerülés. Kérdések jönnek, és gondoltam érdemes lesz lefordítani a www.scuba-doc.com cikkét. Akit a téma jobban érdekel, vagy kimondottan élvezi az áramlásban merülést, annak javaslom e specialitást elvégezni, oktatóval együtt merülni egy párat - nem a kártya, hanem a tapasztalat kedvéért.
Áramlatokkal elsodródott, szerencsetlenül járt búvárok baleseteirõl tulajdonképpen a búvarkodás kezdete, 1950 óta hallunk. Valószínûleg sokan ismerik az öt japán búvar rémtörténetét, akik egy gyönyörû Peleliu-i áramlat merüles után felbukkanva nem csak hajójukat nem találták többé de a szárazföldet sem. Miután egy feltehetõleg erõs aramlattal messzire elsodródtak, hosszan a vizfelszínen lebegve végül valamennyien odavesztek. A tragédia azonban mégsem az áramlaton múlott, sokkal inkább az alulképzett merülesszervezõn, hiányos felszerelésen, nem beszamitható merülés vezetésen, hibás és eleve kisteljesítményû motorral ellátott, rádiós felszerelés nélküli hajón és a merülõ búvárok tapasztalatlanságán. (Tulajdonkeppen ennél több hibát már nehéz is lett volna fölhalmozni. - a ford.)
Áramlatban merülni talán az egyik legcsodálatosabb élmény, de ugyanakkor könnyen válhat a legveszélyesebbé is. Energiát szinte alig felhasználva a lehetõ legtöbbet láthatunk az elõttünk elhaladó zátonyból.
Ami mindezt mégis beárnyékolja, hogy így túl sok betekintést nem nyerünk a szirt apró élõvilágába, mindemellett megvan az esélye annak, hogy elsodródjunk es az áramlattal szembeni bárminemû próbálkozásunk nem csak hogy messze energiaigényes de emellett stresszkeltõ hatású is.
Általánosan elmondható, hogy ezekben az esetekben a búvároktatók megfelelõ eligazitással uralni tudják a helyzetet.
Ami mindezt mégis beárnyékolja, hogy így túl sok betekintést nem nyerünk a szirt apró élõvilágába, mindemellett megvan az esélye annak, hogy elsodródjunk es az áramlattal szembeni bárminemû próbálkozásunk nem csak hogy messze energiaigényes de emellett stresszkeltõ hatású is.
Általánosan elmondható, hogy ezekben az esetekben a búvároktatók megfelelõ eligazitással uralni tudják a helyzetet.
Amennyiben képesek vagyunk az áramlat jeleit felismerni, könnyen elkerülhetjük a veszélyt. (Ha áramlásban merülünk, akkor is érdemes merülés elõtt odafigyelnia jelekre, mert nem biztos hogy egy adott helyen egy nagyon durva áramlásba szívesen beleugrunk!)
Áramlat jelei lehetnek:
- gyorsan mozgó vízfelszín
- a hajóorr iránya ( ezt befolyasolhatja erõs szél)
- vizen vagy vízben úszó anyagok mozgása (Balin egyszerûen bedobnak egy marék rizst - ügyes metódus, és a halak is örülnek neki)
- a búvár levegõbuborékainak bizonyos szögben való felszínre jutása (ha tényleg durva az áramlás, akkor akár oldalra vagy éppen lefelé is mehetnek a buborékok)
- aljzaton elfekvõ növényzet, lágykorallok (ha látszik a felszínrõl)
- a hajóorr iránya ( ezt befolyasolhatja erõs szél)
- vizen vagy vízben úszó anyagok mozgása (Balin egyszerûen bedobnak egy marék rizst - ügyes metódus, és a halak is örülnek neki)
- a búvár levegõbuborékainak bizonyos szögben való felszínre jutása (ha tényleg durva az áramlás, akkor akár oldalra vagy éppen lefelé is mehetnek a buborékok)
- aljzaton elfekvõ növényzet, lágykorallok (ha látszik a felszínrõl)
A tengerfenék mintázata gyakran igen erõsen befolyásolhatja az áramlatokat. A búvár könnyítheti az úszást azzal, hogy a fenékhez közel úszva, korallok védelmében úszik, szilárd részekben megkapaszkodik es folyamatosan a lehetõ legkisebb felülettel fordul az áramlat felé. Közel a fenéken maradva, ujjal vagy búvarkéssel megkapaszkodva, altalában stabilizálni tudjuk magunkat. (Érdekes hozzállás, ha az áramlás olyan kicsi, hogy tudunk vele szemben úszni, akkor maradjunk annál a verziónál, hogy az nem áramlásmerülés, hanem áramlásban merülés, azzal szemben úszunk. Ilyen esetben vagy ugyanaz a belépési és kilépési pont - ez esetben vagy képesek vagyunk szemben úszni, vagy nem merülünk. Én rendesen a kezére csaptam mindig azoknak akik a korallokba kapaszkodtak :-) Viszont fontos megjegyezni, hogy vészhelyzetben nem téma a korall, az emberi élet a fontos!)
Ahogy a búvár keresztülhatol a vízoszlopon, meg kell küzdenie a víz ellenállásával, ami az õ sebességének a négyzetére hatványozódik. Ahogy a búvár az áramlattal szemben dolgozik, érdemes figyelni a levegõfogyasztás növekedését, a kifejtett munka következtében. Az aljzaton való haladás legegyszerûbb módja ha sziklákba kapaszkodva "lépegetünk" elõre, homok felszinnel ugyanez, a már említett búvárkéses technikával eredményes. (Ismét megjegyzem, hogy ezt csak vészhelyzetben, vagy mondjuk akkor ha az áramlás merülés közben keletkezett, és vissza akarunk jutni a kiindulási pontra, mert mondjuk máshol veszélyes lenne kijönni.)
Ha a körülmények nem javulnak, jobb ha ez esetben a búvár felszinre jon, ahol felfújt jackettel lebeg és vár amíg segítség érkezik. Ebben az esetben vehetjük igazán hasznát a felfújhatós "Biztonsági Kolbász"-nak (Safety Sausage), ami a vízfelszínen lebegve akár több kilométerrõl is észrevehetõ. Éjszaka a kolbász aljánál használt jelzõfény átvilágítja a mûanyag testet és egy könnyebben észlelhetõ, hosszúkás piros fényt képez. (Na, ilyet kéne venni valahol, nem tudjátok hol lehet venni?)
A merülésben még segítségre szolgáló eszkoz lehet, egy bólya, ami kötéllel a búvárhoz erõsítve egyrészt pontosan mutatja a csoport elhelyezkedéset, másrészt a kimerült búvár a kötélben megkapaszkodva tud pihenni. (Hááát, itt vitatkoznék, én nem mernék mondjuk egy komoly áramlásban bólyát cuccolni magam után, hiszen beakad egy kiálló korallba, és onnantól elveszett, és a kapitány ott keres minket...)
Bólya nélkül a hajó kezelõje kizárólag a feljövõ buborékokra hagyatkozhat, amik viszont könnyen észrevehetetlenné válhatnak a vízfelszín mozgása miatt. (Ez igaz, de ha a kapitány ismeri a helyet, akkor pontosan meg tudja mondani merre jönnek majd fel a búvárok. Balin elképesztõ pontossággal állt oda a hajó ahová vártak minket. Ezért egyes helyeken fontos, hogy NE kapaszkodj meg, de biztonsági megállónál sem, mert a hajó így elvétheti a feljövetel helyét...)
Bólya nélkül a hajó kezelõje kizárólag a feljövõ buborékokra hagyatkozhat, amik viszont könnyen észrevehetetlenné válhatnak a vízfelszín mozgása miatt. (Ez igaz, de ha a kapitány ismeri a helyet, akkor pontosan meg tudja mondani merre jönnek majd fel a búvárok. Balin elképesztõ pontossággal állt oda a hajó ahová vártak minket. Ezért egyes helyeken fontos, hogy NE kapaszkodj meg, de biztonsági megállónál sem, mert a hajó így elvétheti a feljövetel helyét...)
Amire még számítanunk kell, hogy erõs áramlat leránthatja a maszkot és a snorkelt miközben oldalra fordulunk, vagy felfelé nézunk. A snorkelt ez esetben egyébként is helyesebb a jacketben tárolni, lecsökkentve ezáltal a felületet amibe a víz belekaphat. A maszk gumija termeszetesen jobb ha szorosabb a megszokottnál. (Ha az ember sodródik, ilyen nem hiszem hogy elõfordulhat... A legnagyobb áramlás amiben merültem, az a durva 6 csomó volt, és egyébként is, az áramlás irányában érdemes sasolni, mert elõbukkanhat egy nagyobb korall, szóval érdemes kikerülni.... 5-6 csomós áramlás felett meg érdemesebb egy másik helyet választani a merülésre.... Amerikaiak merülhetnek, kapaszkodjanak csak, mi majd sodródunk ha kell :-) Ráadásul a Snorkel ilyen esetben - és sokszor máskor is - csak zavar, nem biztos hogy annyira része a kötelezõ felszerelésnek. Lásd elõzõ cikkem)
Minden esetben a merülõcsoport valamennyi tagjának tisztában kell lennie az áramlat adta körülményekkel. Bevezetõ merülésekkel könnyen felmérheto az áramlat természete, ami segítségünkre lesz az áramlattal való visszatérés megtervezésében. Hogy elkerüljük a leszakadozást, lemaradást, a merülést egyszerre kell valamennyi résztvevõnek megkezdenie, hogy aztán a feljövetelnél se merüljön fel probléma. (Ilyenkor szokott a hajó egy kibólyázott madzagot hátra leereszteni, amin a csapat szerencsétlen tagjai lobognak, amíg a lassúbbak készülnek a merülésre. Aki próbálta, az tudja: a legjobb megkapaszkodni, és háton lebegni...)
Az áramlatok kialakulásában alapvetõen két tényezõ játszik szerepet: a szél, az árapály és e ketto keveredése. Az hogy mivel fogunk szembekerülni, leginkabb helyi idõjárásjelentésekbõl, illetve a merülést irányitók árapályra vonatkozó adataiból jósolható meg. Bizonyos helyeken, mint pl. The Great White Wall (Fiji), vagy a Blue Corner (Palau) az áramlatok állandó szabályok szerint alakulnak ezért könnyen kiszámíthatóak. De legyen az bármennyire is kiszámítható áramlat, a merülés vezetõjenek mindenképp ismernie kell az adott területet és körülményeket. (Alapvetõ szabály - ugyan nem mindig jön be - hogy dagály körüli egy órában, és az apály körüli órában a legkisebb az esélye az erõs áramlásnak)
Hullámverés
Hullámverés mindig olyan helyen alakul ki, ahol a felduzzadt víztömeg valamiféle akadályba, mint pl. partba, sziklafalba, hajóroncsba ütközik. A hullámzás egyrészt segíthet abban, hogy tovább vitetve magunkat, elérhetünk egy biztonságos részt, ahol megkapaszkodva várhatunk a következõ hullamra, ami ismét továbbjuttat bennünket. Másrészrõl viszont veszélyessé válhat erejénél fogva, ha olyan helyre ránt minket ahova nem igazán szerettünk volna kerülni. Emiatt fontos kerülni, a búvár, vagy annál nagyobb meretû lyukakat roncsoknál, barlangoknál, és érdemes megtanulni kihasználni a hullám segítõ hatását hajóba szálláskor illetve partra jutáskor. (A kijövetelnél egyszerû megoldás: Hullámmal kilépés egyet, majd pihi amíg a lábunk alatt a víz visszafolyik. Újabb hullám, újabb lépés.)
Hajóroncsok
Hajóroncsok gyakran okozhatnak problémákat áramlatokban. A merülõhajó általában közvetlenül magán a roncson horgonyzik, így a búvárok könnyen jutnak le es fel a horgonykötel mentén. A horgonykötél és a hajóorr köze elhelyezett kapaszkodó kötél szintén a biztonságos merülés feltétele. (Ugye a hajó "irányba áll" áramlásnál, az orra felõl van a horgonykötél, így a hátul vízbeszálló búvárnak kell egy kis kapaszkodó amíg oda eljut, hogy a kötélbe kapaszkodva merülhessen.) Azok, akik elhagyjaák ezt a kötelet, mind kiteszik magukat annak a veszélynek, hogy elsodródnak a roncstól illetve a merülõhajótól. Ezekben az esetekben gyakran szükseges a kimerült búvárok mentése. (Bevallom, velem is elõfordult, de okosan a második hajóval együttmûködve áramlásban lefelé is állt egy hajó, és kihalászta az elsodródott búvárt)
video:
Hogyan kerüljük el a bajt és mi tegyünk, ha mégis megtörtént?Hajó
Ellenõrízzük a hajót és a kapitányát, legénységét:
- van-e mentési terv
- hajómotor állapota megfelelõ-e
- személyzet okiratai
- merülõ búvárok számontartása (bizony, bizony, a hajón kell egy lista a merülõ búvárokról!)
- radió adóvevõ (valóban mûködik-e, a személyzet tudja-e használni, mi a vészjelzõ frekvencia)
- baleset esetén hívható személy, hely, stb.
- legközelebbi szárazföld feltérképezése (szomorú aktualitás a napokban elmerült búvárhajó, mely akkor süllyedt el, míg a búvárok merültek...)
- van-e mentési terv
- hajómotor állapota megfelelõ-e
- személyzet okiratai
- merülõ búvárok számontartása (bizony, bizony, a hajón kell egy lista a merülõ búvárokról!)
- radió adóvevõ (valóban mûködik-e, a személyzet tudja-e használni, mi a vészjelzõ frekvencia)
- baleset esetén hívható személy, hely, stb.
- legközelebbi szárazföld feltérképezése (szomorú aktualitás a napokban elmerült búvárhajó, mely akkor süllyedt el, míg a búvárok merültek...)
Merülés
- drift dive (áramlásmerülés) esetén csoporttal való együtt merülés, információk pontos megértése
- áramlat, árapály, szél természetének ismerete
- a merülés megkezdése áramlattal szemben való úszással (amennyiben lehetséges, és ez a terv!)
- navigációs képességek fejlesztése
- drift dive (áramlásmerülés) esetén csoporttal való együtt merülés, információk pontos megértése
- áramlat, árapály, szél természetének ismerete
- a merülés megkezdése áramlattal szemben való úszással (amennyiben lehetséges, és ez a terv!)
- navigációs képességek fejlesztése
Mentõfelszerelés
- felfújható kolbi (safety sausage)
- fényvisszaverõ felület (jacketen)
- síp, egyéb hangkeltõ eszköz (jó erõs cucc az inflátorcsõre rakható toldat)
- írótábla
- kötél
- felfújható kolbi (safety sausage)
- fényvisszaverõ felület (jacketen)
- síp, egyéb hangkeltõ eszköz (jó erõs cucc az inflátorcsõre rakható toldat)
- írótábla
- kötél
Felmerülõ krízishelyzetek (ha már elsodródtál)- kiszáradás
- kihûlés
- leégés
- tengeri élõlények által okozott sérülések
- elmerülés
- fulladás
- kihûlés
- leégés
- tengeri élõlények által okozott sérülések
- elmerülés
- fulladás
Fontos lépések (ha már megtörtént a baj)
- jacket felfújása
- sulyok eldobása, övet megtartva (ez jó lehet a csapatot összekötni, ha sokáig sodródik a csapat)
- kolbi felfújása
- fényjelek adása
- sipolas (de ne folyamatosan, ez nem buli)
- idõ+helyszín változas függvényében, áramlat sebességének felmérése, feljegyzése
- úszás rézsútosan az áramlatra a feltételezett szárazföld irányába (de csak akkor ha van értelme - egyéb esetben inkább tartalékokni kell az erõnket!)
- csoportban maradva, övekkel összerögzítve lebegés (Nagyobb felületet könnyebb észlelni)
- és fontos észben tartani: A mentés folyamatban!
- jacket felfújása
- sulyok eldobása, övet megtartva (ez jó lehet a csapatot összekötni, ha sokáig sodródik a csapat)
- kolbi felfújása
- fényjelek adása
- sipolas (de ne folyamatosan, ez nem buli)
- idõ+helyszín változas függvényében, áramlat sebességének felmérése, feljegyzése
- úszás rézsútosan az áramlatra a feltételezett szárazföld irányába (de csak akkor ha van értelme - egyéb esetben inkább tartalékokni kell az erõnket!)
- csoportban maradva, övekkel összerögzítve lebegés (Nagyobb felületet könnyebb észlelni)
- és fontos észben tartani: A mentés folyamatban!
Egy kicsit riasztóan hangzik az áramlásmerülés mindezek elolvasása után. De hidd el, felkészülten, megfelelõ felszereléssel, jó döntést hozva (ez akár az is lehet hogy nem merülünk), az áramlásban merülés az egyik legnagyobb élmény ami egy búvárnak kijuthat! Csak lebegni, és nézni mint a moziban - csudajó! És az áramlásban MINDIG nagyobb esély van nagyobb halakra, sokkal komolyabb élet zajlik az áramlatnak kitett helyeken.
A cikk fordítás a www.scuba-doc.com oldalról, a forrás írásos engedélyével
Fordította: Csiga
képek és video kiegészítés: Admin
Épségben maradt 112 éves hajóroncsot találtak a Michigan-tóban
A hajó 1898 októberében Chicagóból Ontarióba tartott, amikor borzalmas viharba került és elsüllyedt
Tökéletesen konzerválódott 112 éves hajóroncsra bukkantak a Michigan-tóban. A 300 lábas fából készült teherszállító gőzhajó a hideg víz és az áramlásoktól mentes mélység miatt maradhatott épségben.
Az L.R. Doty nevű hajó felfedezése azért is szenzáció, mert ez volt a Nagy-tavakban elsüllyedt legnagyobb fából készült hajó, amelynek sorsa mindezidáig ismeretlen volt - mondta Brendon Baillod, a wisconsini víz alatti régészeti szövetség elnöke.
A hajó 1898 októberében Chicagóból Ontarióba tartott, amikor borzalmas viharba került. Az akkor ötéves acélmerevítéses törzsű gőzösnek az erős szelet és a 9 méteres hullámokat is ki kellett volna bírnia. A Doty azonban az Olive Jeanette kétárbocos szkúnert vontatta. Nem tudni miért, a vontatókötél váratlanul elszakadt és a vitorlás merülni kezdett. A gőzhajó valószínűleg akkor süllyedhetett el, amikor a vitorlás segítségére sietett - magyarázta Baillod.
A Doty 17 fős legénysége a hajó két macskájával együtt a tóba veszett, és az idő múlásával a hajó is a feledésbe merült.
A roncs feltételezett helyére először egy Milwaukee-i halász hívta fel a figyelmet 1991-ben, miután a hálója 90 méteres mélységben valamilyen akadályba ütközött. A búvároknak ekkor még nem volt olyan felszerelése, amely lehetővé tette volna a biztonságos merülést.
A régészek egyenes helyzetben, épségben találták meg a roncsot. Ezért valószínűnek tartják, hogy a szerencsétlenül járt legénység maradványai is még a hajón lehetnek, a matrózoknak ugyanis viharban a kazánházban kell meghúzniuk magukat.
A Doty kiemelését nem tervezik, mert a roncs a hideg vízben nagyobb biztonságban van, ráadásul a fából készült törzs levegővel érintkezve néhány év alatt elkorhadna.
Az észak-amerikai Nagy-tavak tórendszerben több ezer hajóroncs van a víz alatt, ezekből mintegy 500 roncs lehet olyan, amelyet a búvároknak érdemes lenne megtalálni - mondta Baillod.
Az eredeti cikkből:
A 112-year-old large wooden ship found buried in Lake Michigan
..."
Milwaukee - A large wooden steamship that sank over a century ago during a violent Lake Michigan storm has been found perfectly preserved off the Milwaukee-area shoreline.
The Wisconsin Underwater Archaeology Association knew that the ship was down in the water, but it wasn't until today that it was actually discovered. The Associated Pressreports that the President of the Association, Brendon Baillod says the find of the L.R. Doty was important for them because it was the largest wooden ship that remained unaccounted for. Baillod, who has taken part in several other sunken ship discoveries, was thrilled.
Forrás: hirado.hu/MTI
"It's the biggest one I've been involved with. It was really exhilarating."The 300-foot Doty was carrying a cargo of corn from South Chicago to Ontario, Canada in October of 1898 when it was hit by a terrible storm. Along with snow and sleet, heavy winds whipped up waves of up to 30 feet.Baillod says the Doty could have handled the weather since it was only five years old, and its hull was reinforced with steel arches. But it was towing a small schooner, the Olive Jeanette, which began to founder in the storm after the tow line apparently snapped. It is believed the Doty sank after it went to the schooner's rescue. All 17 crew members died, along with the ship's cats, Dewey and Watson.Baillod who is a maritime historian has spent more than 20 years researching this very shipwreck. He knew that debris had washed up soon after it sunk in Kenosha, about 40 miles south of Milwaukee. But then he found news accounts that it had last been seen closer to Milwaukee, near Oak Creek.And then in 1991, a Milwaukee fisherman reported that he had snagged his nets on something big that was about 300 feet under the water. But the report was basically forgotten, until diving technology improved enough for divers to explore at that depth.
2010/06/24
2010/06/18
Magyar halt meg a strandon, Krk szigeten
Meghalt egy magyar állampolgár szombaton a horvátországi Krk szigetén
A viharos időben leguruló kövek miatt halt meg egy magyar állampolgár szombaton a horvátországi Krk szigetén, más adriai partszakaszon anyagi károkat okozott az ítéletidő.
A Jutarnji List napilap internetes kiadása a Tengermellék-Hegyvidék (Primorsko-Goranska) megyei rendőrkapitányság közlésére hivatkozva számolt be arról, hogy kőgörgeteg okozta egy magyar állampolgár halálát Krk szigetén. A tragédia Stara Baska és Punat települések között, egy nem kiépített strandon történt, a rendőrség vizsgálatot indított az eset kapcsán.
A zágrábi nagykövetségen az MTI érdeklődésére a haláleset részleteiről az ügyeletes konzul nem tudott beszámolni, mert a rendőrségtől még nem kaptak hivatalos tájékoztatást.
Horvátország adriai partszakaszán a viharos időjárás több helyütt is gondokat okozott.
A horvát televízió (HRT) arról számolt be, hogy Zára (Zadar) kikötőjében két komphajó összeütközött a heves széllökések miatt, de senki nem sérült meg. A vízi mentőknek több hajóról is mentenie kellett az utasokat és a személyzetet, számos vízi járművet össze is törtek a hullámok.
( kisalföld.hu )
A viharos időben leguruló kövek miatt halt meg egy magyar állampolgár szombaton a horvátországi Krk szigetén, más adriai partszakaszon anyagi károkat okozott az ítéletidő.
A Jutarnji List napilap internetes kiadása a Tengermellék-Hegyvidék (Primorsko-Goranska) megyei rendőrkapitányság közlésére hivatkozva számolt be arról, hogy kőgörgeteg okozta egy magyar állampolgár halálát Krk szigetén. A tragédia Stara Baska és Punat települések között, egy nem kiépített strandon történt, a rendőrség vizsgálatot indított az eset kapcsán.
A zágrábi nagykövetségen az MTI érdeklődésére a haláleset részleteiről az ügyeletes konzul nem tudott beszámolni, mert a rendőrségtől még nem kaptak hivatalos tájékoztatást.
Horvátország adriai partszakaszán a viharos időjárás több helyütt is gondokat okozott.
A horvát televízió (HRT) arról számolt be, hogy Zára (Zadar) kikötőjében két komphajó összeütközött a heves széllökések miatt, de senki nem sérült meg. A vízi mentőknek több hajóról is mentenie kellett az utasokat és a személyzetet, számos vízi járművet össze is törtek a hullámok.
( kisalföld.hu )
2010/06/16
2010/06/15
2010/06/14
Heimlich féle műfogás - avagy "búvár mentette meg hófehérkét..."
Ismét Miki tollából egy elgondolkodtató szösszenet:
( képek,video link - admin)
( képek,video link - admin)
Volner Miklós június 13.
A mai napon két 70 felé közelítő német hölgyemény csatlakozott hozzánk a hajóra, hogy velünk pancsoljanak és legeltessék szemüket az ifjú búvár titánokon. Jókat derültünk sóvár pillantásaikon és pikáns megjegyzéseiken, mígnem az egyikük ebéd közben elkékült, és ijedt szemekkel kapkodott levegőért.
Gyorsan felmérve a helyzetet az idős hölgyet Heimlich féle műfogást alkalmazva (a pácienst hátulról átölelve a légcsövet eltorlaszoló idegen anyagot a bordák alól felfelé, a gyomor irányában gyakorolt hirtelen nyomással eltávolítva), szabadítottam meg a torkán akadt almától.
A mai napon két 70 felé közelítő német hölgyemény csatlakozott hozzánk a hajóra, hogy velünk pancsoljanak és legeltessék szemüket az ifjú búvár titánokon. Jókat derültünk sóvár pillantásaikon és pikáns megjegyzéseiken, mígnem az egyikük ebéd közben elkékült, és ijedt szemekkel kapkodott levegőért.
Gyorsan felmérve a helyzetet az idős hölgyet Heimlich féle műfogást alkalmazva (a pácienst hátulról átölelve a légcsövet eltorlaszoló idegen anyagot a bordák alól felfelé, a gyomor irányában gyakorolt hirtelen nyomással eltávolítva), szabadítottam meg a torkán akadt almától.
ha épp nincs ki segítsen...
Nem ez az első eset, hogy a Rescue (Mentőbúvár) tanfolyam során elsajátított egyszerű, praktikus módszerek emberéletet mentettek. Tavaly egy volt tanítványom látogatott meg és köszönetét nyilvánította a tanfolyamon elsajátított ismeretekért, melyekkel egy merülés során szívinfarktust elszenvedett búvár leállt légzését és keringését állította helyre jól alkalmazott szív-tüdő masszázzsal.Természetesen a tanfolyam során nem csupán életmentő fogásokat sajátíthatunk el, de a fáradt, technikai problémákkal küzködő, elveszett, vagy pánikba esett búvárok problémáinak kezelését is. Ezek az apró balesetek sokkal gyakrabban fordulnak elő, és a reakció hiánya, vagy késedelme esetén a folyományuk könnyen lehet akár életveszélyes is.Bátorítanék ezért minden búvárt, hogy ha a hivatásos szintig nem is, de a Mentőbúvári szint elérésére önmaguk és társaik érdekében mindenképpen törekedjenek, ha komolyan akarják űzni ezt a gyönyörű sportot!Tenger, napfény, béke, szeretet!
Miki és az Octopussyk
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)