A 18 méteres hajó március 20-án hagyta el San Franciscót, majd hatfős személyzettel a fedélzetén átkelt a Csendes-óceánon. A 14 800 kilométeres utazás célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a műanyag hulladékok jelentette egyre nagyobb problémára és az újrafelhasználás lehetőségére.
A Plastiki - mely nevét Thor Heyerdahl papirusznád tutajáról, a Kon-Tikiről kapta, mellyel a norvég kutató 1947-ben átszelte a Csendes-óceánt - teljes egészében újrafelhasznált hulladékból épült, energiáját pedig napelemekből, szélkerekekből és bicikli hajtotta áramgenerátorból nyerte. Teste mintegy 12 500 műanyag palackból áll, melyeket cukornádból és kesuból készült természetes ragasztóanyag fog össze, árboca újrahasznosított alumínium öntözőcsövekből készült.
A bő négyhónapos út alatt a hatfős személyzet - köztük ketten Heyerdahl unokái - egy mindössze 6-szor 4,5 méteres kabinban élt, sós vízzel zuhanyozott, és saját vizeletükből visszanyert vizet is használt. Szárított ételekből és konzervekből álló étrendjüket csak ritkán egészíthették ki a fedélzeten művelt kis zöldségeskert termésével. Az úton hatalmas hullámokkal, esetenként több mint 110 kilométer/órás széllel és 38 fokos hőmérséklettel dacoltak. Pihenőhelyként csak kis csendes-óceáni szigetek, például Kiribati és Szamoa szolgáltak.
Az expedíciót a 31 éves David de Rothschild, a jól ismert brit bankárcsalád sarja vezette. De Rothschild a sydneyi kikötés után elmondta: a hajóút ötlete akkor merült fel benne, amikor elolvasta az ENSZ egy 2006-os jelentését, melyben a világszervezet figyelmeztet, hogy a hulladékok növekvő mennyisége, különösen a műanyagfélék, komolyan veszélyeztetik az óceánokat.
"Mindegy egyes darab műanyag, amelyet az anyagtípus 1909-es felfedezés óta előállítottak, még létezik, részben az óceánban található kis darabkák formájában. Szükségtelen probléma ez, melytől nagyon egyszerűen megszabadulhatnánk. A műanyagpoharakat és -zacskókat, a sztirol kávéspoharakat és fedőket - mindet azonnal betilthatnánk" - fejtegette David de Rothschild a dpa német hírügynökségnek.
A hajót mintegy százfős éljenző tömeg fogadta Sydneyben, amint a világhírű operaház mellett elhaladva bedokkolt a kikötőbe. Vern Moen, a legénységgel tartó filmes ekkor üdvözölhette először újszülött gyermekét, akinek születését a Csendes-óceánon csak Skype-on keresztül követhette. Bár a Plastikit az eredeti tervek szerint az út végeztével szétszerelték volna, Rothschild elmondása szerint most mégis azt fontolgatják, hogy megőrzik, és felhasználják későbbi, hulladék-újrahasznosítást népszerűsítő kampányaik során.
(MTI)